top of page

Bu Ne Gürültü Patırtı: İnceleme

Hivda Polat

gurultupatirti.jpeg

Gökçe Gökçeer tarafından çocuklar üzerinde yumuşak fakat etkili bir dille yazılan Bu Ne Gürültü Patırtı kitabı benim hoşuma giden hikayelerden biri oldu. Havai fişeklerin verdiği zararı biz yetişkinler bile çoğu kez kavrayamıyoruz. Böyle bir durumu çocuklara açıklamak, görünen rengarenk patlamaların nasıl zarar veren bir tarafı olduğunu anlatmak pek kolay görünmüyor. Bu süreçte çocukların anlayabilmesi için kolay yoldan hikayeleri okumak ya da dinlemek, çizilen illüstrasyonlar ile hikayede mağdur olan kısımda yer alan canlılarla bağ kurmak etkili bir yönteme dönüşür.


Bu Ne Gürültü Patırtı kitabı bu durumda devreye giren kitaplardan biri. Eğlenceli bir öyküsü olan bu hikaye, mutsuz başlayıp dayanışma ile mutlu sona eriyor. Birbirinden habersiz fakat birbiri ile empati kurabilen eş sayıda olan çocuklar ve hayvanlar hikayenin başkahramanları. Aniden havaya açılan havai fişek patlamalarından korkan ya da oluşan görüntüden hoşlanan çocuklar günün sonunda bir şeylerin ters gittiğini fark ediyor. Havai fişeklerin patlamasının ardından ertesi sabah mahallelerinde yaşayan canlıların bazıları zarar gördüğünü fark eden çocuklar, birlikte dayanışarak bir şeyler yapmak için aksiyon alıyorlar. Burası da kitapta kalsın...


Sözün Özü,
Havai fişekler çok eğlenceli görünebilir ve renkleri herkesi büyüleyebilir. Fakat büyülenmek, görülen zararı ötelemez. Bu eğlence doğaya ve doğaya ait her canlıya zarar verir, havaya açıldığı andan itibaren. İşte bu yüzden bir eğlencenin kime, nasıl sonuçlar doğurabileceğini unutmamamız ve kendimizden olmayanla empati kurmamız gerektiğini sürekli hatırlamalıyız. Hatırla ki, dünya sadece senin ayak bastığın bir yer değil. 


Hivda Polat

Gökçe Gökçeer ile Hivda Polat'ın gerçekleştirdiği sohbeti aşağıdan dinleyebilirsiniz.

bottom of page